خبری تحلیلی مسجدسلیمان
اخبار مسجدسلیمان
 
تاريخ : پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹

شهرستان مسجدسلیمان در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان دزفول از شرق به استان چهارمحال بختیاری و شهرستان ایذه، از جنوب به شهرستان رامهرمزو از غرب به شهرستان شوشتر محدود میگردد.

مسجدسلیمان از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوای نیمه بیابانی است . میزان بارندگی در سال بین 200 تا 400 میلی متر متغییر است. ارتفاع از سطح دریا 362متر میباشد.

جمعیت آن بالغ بر 000/108نفر می باشد.

اقتصاد شهرستان مسجدسلیمان بر پایه دامداری ، کشاورزی ، خدمات، بخش دولتی و صنایع نفتی است. *شهرک صنعتی: به فاصله 7 کیلومتری شمال غرب مسجدسلیمان و در دهستان جهانگیری واقع است

وسعت: 75/39هکتار – فضای صنعتی 71/19 که متاسفانه هم اکنون اکثر واحدها تعطیل یا نیمه کاره و با ظرفیت پایین تولید مشغول فعالیت هستند.

*کشاورزی: گندم- جو- سیفی جات – نباتات علوفه ای- کلزا – زیتون

*صنعت:

صنایع سبک فلزی-صنایع ساختمانی و واحدهای صنعتی غذایی به ترتیب از نظر تعداد فراوان ترین صنایع شهرستان هستند.

صنایع تبدیلی نظیر فرآورده های لبنی – آرد سازی از صنایع تبدیلی موجود و دارای پتانسیل بالایی می باشند.

نام ابتدایی شهر مسجدسلیمان پارسوماش بوده که به روایتی محل حکومت(( چیش پیش) اول هخامنشی خوانده شده است و قدمت این شهر را به سال 700 قبل از میلاد می رساند. پروفسور گیرشمن باستان شناس معروف اعتقاد دارد که در مسجدسلیمان اولین بنای حکومتی – آیینی پارسیان با نام فعلی صفه سرمسجد وجود دارد که نیای شهرهای پاسارگاد و پارسه و کاخ های تخت جمشید می باشند.

مسجدسلیمان در قرون وسطی به تلغر و در تاریخ معاصر به " مسجدسلیمان " تغییرنام داده است.

آثار باستانی مهم:

صفه سرمسجد، بنایی در داخل شهر مسجدسلیمان بوده که با سکوهای سنگی عظیم بنا گردیده و از ویژگی های کاملا" مشابه با صفه تخت جمشید برخوردار بوده که تاکنون اشیای مهمی از آن کشف گردیده و در موزه های نقاط مختلف ایران و جهان نگهداری می شود.

تپه باستانی برد نشانده:

در مسیرمسجدسلیمان به اندیکا و در فاصله 15 کیلومتری مستقر بوده و شامل بناهای حکومتی و آیینی بوده که شبیه به معماری صفه سر مسجد بوده و یک ستون سنگی یکپارچه از ایوان های ستون دار آن پابرجا می باشد.

 

تپه باستانی گلگیر:

که در 35 کیلومتری مسجدسلیمان واقع است و آن را به هزاره دوم تا سوم قبل از میلاد مربوط می دانند.

تپه باستانی کلگه زرین:

که درمحدوده فعلی شهر مسجدسلیمان واقع بوده که هنوز مورد اکتشاف دقیق  باستاشناسان واقع نشده است ولی اشیاء نفیسی از آن به دست آمده است

تپه باستانی لالی:

در این منطقه تپه های وجود دارد که آن را با خط سومری مربوط به هزاره سوم ق . م یافت شده است.

*شهر مسجدسلیمان با ساختار چند هسته ای و پراکنده با ویژگیهای شهر سازی، ساختاری و کالبدی منحصر به فرد می باشد که مشکلات مختص به خود را داراست.

مسجدسلیمان که به واسطه فعالیتهای متأثر از صنعت نفت به صورت یک شرکت شهر و بصورت چند هسته ای با مرکزیت چاه های نفت استقرار یافته به دلیل ویژگیهای کوهپایه ای توپوگرافیک و قرار گرفتن به روی عوارض طبیعی بسیار متفاوت دارای بافت های مسکونی بسیار پراکنده، متفاوت و بدون ساختار و هویت مشخص می باشد.

 

بافت مسکونی موجود در سطح شهر در سه تیپ :

1-بافت مسکونی شرکتی:متعلق به شرکت نفت که عمدتا" ویلایی با تیپ های مختلف و در زمان خود پیشرفته ترین مسکن به حساب می آمده است.

2-بافت مسکونی ارتشی :که عمدتا" آپارتمانی و در نقاطی نیز ویلایی می باشد.

3-بافت مسکونی شهری: که با توجه به عدم وجود طرح جامع، جلوگیری شرکت نفت از ساخت و ساز، عوارض بغرنج طبیعی، سکونتگاههای غیر رسمی و ... دارای پراکندگی و عدم هویت خاص معماری است که محدود به توان مالی شهروندان و در ساختمان های قدیمی تر متأثر از عوامل اقلیمی بوده است.

 

  *معضلات :

مهاجرت منفی – مهاجرت از روستا به شهر- حاشیه نشینی – سکونتگاههای غیر رسمی – بافت های فرسوده شهری – عدم وجود زیر ساخت هانظیر عدم وجود شبکه فاضلاب – عدم وجود شبکه های استاندارد آب شهری – مخابرات – برق و ... از موضعات آن در حوزه شهری می باشد.

معضلات عمده شهری را در سه بخش 1- اقتصادی  2- زیرساخت ها  3- ارتباطی برشمرد.

 

مشکلات اقتصادی 1:

1-   عدم توسعه صنایع بزرگ و کوچک .

2-   2-عدم توسعه مناسب کشاورزی

3-   3-عدم جذب سرمایه گذاری در پروژه های شهری نظیر احداث صنایع گردشگری – هتل و...

 

2-زیرساخت ها:

علیرغم اینکه در گذشته مسجدسلیمان از فرودگاه ، راه آهن و... برخوردار بوده است هم اکنون از لحاظ ارتباطی با معضلات عمده ای برخوردار است و مسجدسلیمان را عمدتا" در بن بست قرارداده است.

متاسفانه پس از سالها هنوز برقراری مجدد پروازهای مسافری فرودگاه – جاده های ارتباطی مسجدسلیمان – شهرکرد ، ایذه – مسجدسلیمان ، راه آهن مسجدسلیمان- شوشتر میسر نگردیده است.

دراین بخش با افتتاح جاده مسجدسلیمان به شهرکرد – احداث جاده مسجدسلیمان به اهواز از محور نی نردبان که مسیر را در حدود 45 کیلومتر نزدیک می نماید و تعریض و ایمن سازی جاده مسجدسلیمان به هفتکل در بخش جاده ای می توانیم شاهد برون رفت نسبی از این معضل باشیم .

 

3-رفاهی :

علیرغم اینکه مسجدسلیمان در تقاطع محور گردشگری زاگرس وکارون قرار گرفته و دارای پیشینه فرهنگی دیرینه قرار دارد، متاسفانه این مواهب طبیعی و فرهنگی در استخدام رفاه شهروندان در نیامده است که با اهتمام مسئولین و بخش خصوصی با سرمایه گذاری در پروژه هایی نظیر:

1- سد تفریحی تمبی 2- پارک طبیعت تمبی 3- هتل های گردشگری و... می توان شاهد پیشرفت نسبی در این زمینه بود.

 

معادن :

معادن سنگ آهک – معدن گچ- معدن سنگ نمک عمده معادن شه می باشند که به تفکیک به قرار زیر می باشند.

1-معدن گچ بی بیان با 000/800/1 تن ذخیره قطعی در 5 کیلومتری جنوب غربی مسجدسلیمان

2-معدن آهک گلگیر با 000/000/27 تن ذخیره قطعی در 41 کیلومتر جنوب شرقی مسجدسلیمان

3-معدن سنگ لاشه هفت شهیدان با 0000/000/52 تن در 27 کیلومتری شمال غربی مسجدسلیمان

4-معدن سنگ لاشه برد نشانده با 000/600/4 تن ذخیره قطعی در 15کیلومتری شمال مسجدسلیمان

5-معدن نمک عنبل با ظرفیت برداشت سالانه 22500 تن نمک در شمال غربی مسجدسلیمان و ...

 

 

 

حوضه های نفتی:

حوضه های نفتی متعددی در روند عمومی زاگرس از شمال غرب به جنوب شرق گسترده شده اند. میدانهای نفتی لالی و مسجدسلیمان دارای ابعاد و ذخیره نسبتا" زیادی در نواحی شمال شرق خوزستان هستند.

میزان تولید روزانه نفت بالغ بر115000.بشکه و میعانات گازی بالغ بر 225 میلیون.فوت مکعب می باشد که در حوزه عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان می باشد.

 

ابنیه و اماکن مذهبی:

1-بقعه هفت شهیدان در 30 کیلومتری شمال مسجدسلیمان

2-امامزاده بابا زاهد در شمال غرب اندیکا

3-امامزاده بابا احمد

4-امازاده عبدالله

5-قدمگاه پاگچ امام رضا(ع)

و....

سایر ابنیه عبارتند از:

قلعه لوت اندیکا- قلعه بردی – دز اسدخان – جارتاقی سیم بند و ...

 

 

 

 ارسال توسط مدير وبلاگ